Vad hände med den sociala grafen?
Efter Jaikuexperimentet ”Jag var där” utlovade jag som bekant en social graf över händelseutvecklingen. Tyvärr visade det sig vara mer arbete än beräknat med denna och det hela blev lite lagt på hyllan.
Tomas spindling av Jaiku resulterade i en xml-fil med alla som deltog i tråden samt listor över dessas kontakter. Profilerna i filen är ordnade efter vid vilken tidpunkt de olika profilerna svarade på tråden.
Jag uppmanar härmed den som känner sig manad att ta sig an materialet och hitta ett bra sätt att visualisera det hela. En ganska enkel sak skulle t.ex. kunna vara att bara beräkna hur många ”degrees of separation” tråden uppnådde, alltså hur många steg bort från ursprungspostarens (mina) kontakter budskapet nådde. Det skulle även ge en bra indikation på hur många nätverk tråden rörde sig mellan.
[uppdatering]
Det har tyvärr visat sig att xml-filen med deltagarna i “jag var där”-tråden inte var helt komplett, alla en persons kontakter fanns inte representerade i filen, vilket begränsade användningsområdet för filen avsevärt. Jag håller på och ser över om det skulle kunna gå att ordna en ny version av filen, men detta är långt från säkert och många har fått nya och tagit bort gamla kontakter sedan försöket.
Tillsvidare vill jag rikta ett stort tack till de som ändå försökte visualisera filen, och hoppas att ni lyckades få ut något intressant av det hela trots denna lilla fadäs!
Skriv en kommentar