Missnöje med affiliatenätverken
Läste nyligen några upprörda inlägg kring ersättningsnivåerna Tradedoubler erbjuder sina partners. På Dan.se skriver Dan att han bara når upp till 1,48% ersättning på värdet av de produktförsäljningar han förmedlar, vilket är extremt lågt. Inte långt därifrån kommer Hjalmar på blogg.mjoelkbar.net med 2,6% vilket även det är lågt. Man kan bara konstatera att antingen Tradedoubler eller företagen som annonserar i deras nätverk får väldigt billig trafik som faktiskt handlar på sidorna.
På Rund Kvadrat skriver Björn att han når en ersättning på 4,6%, vilket framstår som en ganska så rimlig ersättning. Man bör dock i dessa sammanhang ta hänsyn till att många som ser Tradedoublers annonser och kanske till och med klickar på dem faktiskt inte köper något och därför inte genererar några pengar alls. Däremot får det annonserande företaget gratis exponera sig och sin produkt.
Detta är tyvärr verkligheten för många som annonserar på internet. Som enskild hemsideägare kan det vara väldigt svårt att få kontakt med de större reklamköparna, och man tvingas gå igenom ett nätverk som Tradedoubler. En framtida möjlighet är att de största företagen skapar egna internetannons-avdelningar och tar direkt kontakt med mindre webbsideägare. Denna typ av micromanagement är dock idag allt för kostsam med allt för många mindre bloggar med för små besökarantal för att vara attraktiva.
Ett annat alternativ är helautomatiserade tjänster som den Google nu lanserar i och med “Google Adsense Referrals”. Om säljare och köpare kan mötas pÃ¥ en helt digitaliserad marknadsplats med bara algoritmer mellan sig nÃ¥r man en extrem kostnadseffektivitet och webbplatsägarna kan fÃ¥ en större del av kakan. Ã…terstÃ¥r att se om Google kommer dominera affiliatebranschen i samma omfattning som man redan dominerar den för textannonser.
Skriv en kommentar